- Give your back a break with intuitive, adjustable lumbar support.
- Maximize your comfort with an advanced tilt control that distributes your weight comfortably and lets you recline with ease.
- Stay cool and comfortable with a breathable four-way stretch mesh back that cradles every pressure point.
- Discover your ideal fit and sit in comfort using the adjustable seat height and adjustable arm width and height.
<
>
HON Nucleus Task Chair KD - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Black Frame Color - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Cushioned ~ Pneumatic ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel ~ Upholstered |
| Product Name | Nucleus Task Chair KD |
| Width | 29" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 29" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Breathable ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Long Lasting |
| Height | 42.8" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH302MNBK
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: BSXVST402
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK
