Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Pneumatic Adjustment ~ Height Adjustment ~ Upholstered |
| Product Name | Convergence Swivel Tilt Task Chair |
| Width | 27.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Breathable ~ Swivel Tilt Control ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Handle ~ Durable ~ Sturdy ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable |
| Height | 42" |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 27.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Convergence is the ideal chair for any office - a one-seat solution that can do it all. Intuitive, adjustable lumbar support provides lasting comfort during long workdays. It puts just the right amount of pressure on the lower back. With a clean, modern finish, the breathable mesh back panel in black flexes and responds to your movements. Swivel-tilt control lets you recline comfortably. The 3" thick seat cushion takes the stress off the lower body throughout the day. Arms adjust in height and width to put the support right where you need it. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 15-3/4" to 20" , swivel and tilt lock. Easily move from workstations to conference rooms using the integrated, full-width handle across the top. Durable frame with a 275 lb. capacity sits atop a sturdy, five-star base equipped with hard casters that move effortlessly on any surface. Seat in black fabric upholstery measures 20" wide x 19" deep. Back size is 18" wide x 22" high.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH302MNBK
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK