Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Pneumatic |
| Product Name | Ignition Mid-back Task Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Mexico |
| Depth | 24" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Features | Synchro Tilt ~ Double Hinged ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Height | 43.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Enjoy taking care of business in this Ignition Mid-back Task Chair with a four-way stretch mesh back that delivers more than the comfort everyone wants from an office chair. Advanced synchro-tilt mechanism puts you in total control of your recline and comfort. Breathable, four-way stretch mesh back in a Fog color cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Arms adjust in height and width while lumbar and cushioned fabric seat in black adjust in height to provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-3/8" to 21-1/4" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Seat measures 20" wide x 17-3/4" deep. Back size is 19" wide x 23" high. Easy-to-assemble low-back chair holds up to 300 lb. and features a Designer White frame.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH302MNBK
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK