Eurotech Elevate Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Cushioned |
| Product Name | Elevate Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27" |
| Features | Comfortable ~ Tilt Lock ~ Swivel Arm ~ Arm Pad Angle Adjustment ~ Synchro Tilt ~ Reclined ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Depth Adjustment ~ Pneumatic/1-Touch Adjustment |
| Height | 43.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Add a simple, elegant piece with superior comfort to your office with this Elevate Task Chair. Breathable, mesh back increases airflow and maximizes comfort for all-day sitting. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Seat-depth adjustment changes the seat depth relative to the back. Fabric, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Arm-height and arm-depth adjustments permit you to move the arms up or down and forward or back for proper ergonomic positioning. Swivel arm pads angle in or out. Five-star base with casters provides easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK
Alternative Products
-
HON Convergence Task Chair - Black Fabric Seat - Black Mesh Back - Black Frame - 5-star Base - BlackProduct Code: HONCMY1AACCF10
