‹ Prev
Next ›
HON Convergence Synchro Tilt Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Low Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- Hard casters move effortlessly on any surface
- Mesh back is breathable for all-day comfort and support
- Vinyl seat fabric is durable and easy to clean
- Durable frame sits atop a durable five-star base
- Mesh back color is Black and seat fabric color is Black
- Synchro-tilt control with seat slide provides customized comfort and a natural reclining posture
- Height- and width-adjustable arms move to put the support right where you want it
- Integrated handle on the back makes it easy to move and reposition the chair
$641.00
Product Details
General Information
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Slider ~ Cushioned ~ Pneumatic ~ Height Adjustment |
| Product Name | Convergence Synchro Tilt Task Chair |
| Width | 27.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Synchro Tilt ~ Adjustable Lumbar Support ~ Comfortable ~ Breathable ~ Reclined ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Tilt Lock ~ Handle ~ Durable ~ Sturdy |
| Height | 42" |
| Depth | 27.5" |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
What happens when support and affordability come together Convergence. This is the task chair that is as attainable as is it comfortable, with customizable features such as your choice of a standard swivel/tilt control or an advanced synchro-tilt control with seat slide. Lumbar support that adds a little extra lower back comfort. Thick seat cushions to take the stress off the lower body throughout the day. Arm choices that let you decide how much upper body support you want. A breathable mesh back that flexes and responds to your movements. Convergence puts all the features you're looking for into one low-priced task chair.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMFT945106
-
Eurotech Task Chair - Nightfall Seat Color - Fabric, Vinyl Seat Material - Canyon Nightfall - 1 EachProduct Code: EUTMFT945105
-
Product Code: EUTMFT945103
-
Product Code: EUTMFT945102
-
Product Code: EUTMFT945101
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.