‹ Prev
Next ›
4-Oh-Two Mid-Back Task Chair With Arms, Supports Up To 250 Lb, 15.94" To 20.67" Seat Height, Black
Non-Returnable
- Pneumatic seat height adjustment and 360-degree swivel allows you to customize your comfort.
- Sculpted arms provide comfy all-day support for upper body and shoulders.
- Smooth-rolling casters and durable wheels hold up even under heavy use.
- Padded seat and back relieve pressure points and deliver long-lasting comfort.
$POA
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Padded |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Name | Task Chair |
| Width | 25.2" |
| Depth | 27.2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 37.8" |
| Features | Durable ~ Comfortable ~ Dual Wheel Caster ~ Glide ~ Backed |
Product Information
| Brand | Sadie |
| Type | Chair |
Description
The basyx by HON seating collection is where quality meets value. With a combination of comfort and affordability, the HVST402 is the perfect task chair for your home office, but also feels right at home in any corporate office environment. The Black fabric padded seat and back cushions and fixed arms provide outstanding comfort and support, while the 360-degree swivel motion and durable casters allow you to move anywhere in your workspace. This chair meets or exceeds industry standards for safety and durability, and is backed by our basyx by HON Limited 5-Year Warranty.