Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Multi-task Office Chair |
| Width | 23.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.5" |
| Height | 39" |
| Features | Breathable ~ Comfortable ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Mobility |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Multi-task chair offers a breathable mesh back and cushioned seat upholstered in fabric for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-1/2" to 21-3/4" high and 360-degree swivel. 23-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped 50mm, hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 19-1/4" wide x 18-1/4" deep. Back size is 17-3/4" to 17-1/4".
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK