Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Pneumatic Adjustment |
| Product Name | Cliq Chair |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 41" |
| Features | Comfortable ~ Tension Adjustment ~ Auto Recline ~ Synchro Tilt ~ Tilt Lock ~ Mobility ~ Breathable |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
Part of the Cliq Collection that brings people together for collaborative effort, this Light Task Chair is designed with a weight-activated control that responds to your body and its movements. It provides instant comfort without a lot of adjustments. Weight-activated control automatically adjusts tension as you recline, eliminating the need to adjust for different users. It's light-scaled for a modern look that's also easy to maneuver around wherever the group discussion takes you. Four-way stretch mesh flexes in every direction to move dynamically with you. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 22" , 360-degree swivel, synchro-tilt and tilt lock. Chair includes a breathable mesh back in Fog, cushioned seat in black fabric and Designer White frame with five casters for easy mobility. Seat measures 19-1/4" x 17". Back size is 19-1/4" x 21". Weight capacity is 300 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: NPRCH301MABK
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK