Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered ~ 360° Swivel ~ Height Adjustment |
| Product Name | SOHO Mesh Mid-Back Task Chair |
| Width | 27.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Comfortable ~ Padded Arm ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Breathable |
| Height | 39" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Mid-Back Mesh Task Chair offers a thickly cushioned seat upholstered in fabric to match the comfort of the flexible, breathable mesh back with built-in, fixed lumbar support. Adjust the seat from 17-1/4" to 20" high and the nylon, padded arms from 23-3/8" to 26-3/8" high. Other functions include tilt lock, 360-degree swivel and tilt tension adjustment. Five-star nylon base features dual-wheeled casters for easy moving. Seat measures 20-1/2" wide x 17-7/8" deep. Back size is 18-1/2" wide x 19-3/4" high. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HONITLMKD1MC84B
-
Product Code: HONITLMKD1MC67B
-
Product Code: HONITLMKD1MC49B
-
Product Code: HONITLMKD1MC47B
-
Product Code: HONITLMKD1MC22B
-
Product Code: HONITLMKD1MC19B
-
Product Code: HONSVR1AILC82TK
-
Product Code: HONSVR1AILC22TK
-
Product Code: HONSVR1AILC19TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC82TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC22TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC19TK
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TK
-
Product Code: HONSVR1AILC90TK
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK
-
Product Code: HONSVR1ACLC90TK
-
Product Code: HONSVM1ALC90TK
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK
-
HON Crio Chair - Black Fabric Seat - Black Mesh Back - Black Frame - High Back - 5-star Base - BlackProduct Code: BSXVL581ES10T