Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 22/30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 23 g |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 25 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
This USB-C™ to USB-A cable makes it easy to charge and sync USB Type-C™ mobile devices using the USB-A port on your computer or a standard USB-A wall charger, car charger or power bank. Charge and sync your mobile devices while you’re on the road This non-standard 0.5-meter cable is great for close-range connections to charge and sync your USB Type-C™ mobile devices from your laptop. You can also use the cable to charge your USB-C devices from a USB-A wall charger, car charger or power bank. It’s the ideal cable for commuters, for in-car use or to reduce clutter when syncing with your laptop. Keep as a spare while traveling Replace the USB-C charging cable that came with your device or keep one as a spare in your laptop bag, backpack or other carrying case. The USB2AC50CM from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.