StarTech.com 1m (3ft) USB C to USB A Cable -M/M - USB 2.0 - USB Type C to USB Type A Cable
- Simple connections through a reversible USB Type-C connector, which plugs into your device with either side facing up
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
- Thunderbolt 3 port compatible
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/20 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 24 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 28 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Connect and charge USB Type-C devices, including iPhone 15 and up, with this USB-C to USB-A Cable
Need to connect your new USB-C™ mobile device to a computer with a traditional-style USB-A USB port? This 1m USB 2.0 USB-A to USB-C cable is the perfect solution. It's also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.
Charge and sync your USB Type-C™ mobile devices
Connect your newer mobile devices that feature a USB-C connector, such as the Samsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones to your computer, with data transfer speeds of 480 Mbps.
Connect with ease
The USB Type-C connector is smaller and easier to use than previous USB connectors. With a reversible design, you can plug it into your devices with either side facing up. Insert the cable the right way every time - no more frustration or port damage.
The USB2AC1M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.
The StarTech.com Advantage