Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 3.0 Type C - Male |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/32 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 41 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
This USB to USB-C™ cable lets you connect your USB 3.0, USB Type-C™ devices such as a hard drive, or mobile device to the USB Type-A port on your computer, charger or tablet. The USB315AC1M from StarTech.com comes with a 2-year warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.