Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Vinyl Contoured Task Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 17.8" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Tilt Tension ~ Contoured Back ~ Easy Clean ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Mobility |
| Height | 38.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Vinyl Task Chair features a contoured back and seat upholstered in easy-to-clean vinyl with a plastic shell for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension control. Five-star nylon base is equipped with 2" diameter dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.