HON Flexion Task Chair - Black Seat Color - Vinyl, Polyurethane Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- Move around freely with 4-point seat suspension that allows for dynamic postures.
- Find the right fit with one-touch seat height adjustment.
- Get comfortable with weight-activated flex functionality that responds and adapts to you as you sit.
- Stay cool with 4-way stretch mesh.
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Flexion Task Chair |
| Width | 27.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 25" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Height | 42.5" |
| Features | Arm Height Adjustment ~ Comfortable |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Make your space work with Flexion. With a dynamic seat design that relieves pressure points, a single, uncomplicated lever for seat-height adjustment, and a clean, frameless aesthetic, this Flexion task chair keeps comfort and productivity at its peak. Ideal for unassigned seating spaces like benching, touchdown and hybrid areas, it offers straightforward performance and easy agility to energetic environments. Four-point seat suspension responds and adapts to your movements - no adjustments necessary. Seat height ranges from 15" to 19-5/8". Cushioned seat is upholstered in black polyurethane. Maximize your back and shoulder support with a back frame designed with torsion in mind to move and flex with you. Stay cool with 4-Way Stretch Mesh in black. Arms adjust in height. Hard casters on the standard black base allow easy movement. Make your space work with Flexion. Weight capacity is 300 lb.