HON ComforTask Chair | Seat Depth | Black Fabric - Black Polyester, Polymer Seat - Black Polyester, Polymer Back - Black Frame - Low Back - 5-star Base - 1 Unit
- Compact scale and reliability for any organization seeking top performance with a budget
- 100% polyester fabric features Nano-Tex soil and stain repellant technology; color is Black
- Molded polymer seat and back shells are contoured for comfort
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment ~ Depth Adjustment ~ Upholstered ~ Pneumatic Adjustment ~ 360° Swivel ~ Glider |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ComforTask Chair | Seat Depth | Black Fabric |
| Width | 23" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Height | 38.3" |
| Features | Cushioned Back ~ Backrest ~ Compact ~ Stain Resistant ~ Soil Resistant ~ Back Depth Adjustment ~ Back Height Adjustment |
| Depth | 28.8" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
Description
Task chair offers a sculpted, molded back with integral lumbar support. Waterfall seat front provides comfortable under-thigh support. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 14-7/8" to 19-3/4" , adjustable back height, seat-depth adjustment and 360-degree swivel. Seat and back are upholstered in 100 percent polyester fabric with Nano-Tex soil-repellant and stain-repellant technology. The Centurion pattern is black. Five-star base includes 2" hooded dual-wheel casters. Seat size is 20" wide x 18" deep. Usable seat depth is 16-3/8" to 18-1/8". Back measures 16-1/2" wide x 17-3/4" high. Arms for the chair are sold separately. Chair is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements. It meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.