Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Shielding | Yes |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Reversible connectors | No |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 112 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 122 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
This USB 3.1 Gen 1 (5Gbps) cable, also known as a USB 3.0 cable, lets you connect your USB-A devices as needed throughout your workspace. With a connection distance of up to 3 meters (10 feet), you can organize your PC and USB hub, or other USB-A devices, to match your configuration needs. Plus, this high-quality cable features Shielded Twisted Pair (STP) construction, which helps to prevent electro-magnetic interference and ensure reliable data communication. The USB3SAA3MBK is backed by StarTech.com’s lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.