CONTROL AND TRANSFER FILES BETWEEN TWO WINDOWS AND/OR MAC SYSTEMS USING A SINGLE
- Keyboard and mouse sharing between 2 computers
- Compatible with Windows and Mac systems
- Simple switching between systems via mouse movement, or hot-keys
- Drag and drop file transfer
- Copy and paste text between systems
- Plug-and-Play, no software/driver CD required
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable length | 1.8 m |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | USB Type-A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 40 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 116 g |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 363 mm |
| Master (outer) case length | 365 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | KVM Cable |
Description
Control and transfer files between two Windows and/or Mac systems using a single keyboard and mouse
The SVKMS2 2 Port USB Keyboard Mouse Switch Cable w/ File Transfer for PC and Mac enables you to control two computer systems using a single keyboard and mouse set, and offers the ability to transfer files between the connected Windows and/or Mac systems.
Offering automated installation (no additional software or drivers required), this compact KM switch cable connects your Windows and/or Mac systems using a standard USB 2.0 port to make switching between systems as simple as moving the mouse over to your second display, or using hot-keys.
This simple 2 port USB KM switch also provides the added benefit of clipboard sharing so you can copy and paste text from one system to another, or drag and drop files for effortless transfers and data management.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage