Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 76.5 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 77.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Connect USB 2.0 devices to a USB hub or to your computer
The USB2AA2M 2-meter USB 2.0 cable features two USB 'A' male connectors, delivering a dependable way to connect your PC to a USB hub, or connect USB 2.0 peripherals to a USB hub.
Fully rated to USB 2.0 performance specifications, this high quality USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- Durable design, with high quality USB connectors
- Easy to use and install
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.