Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Width | 7.5" |
| Product Name | Marble Comp Book |
| Height | 0.50" |
| Length | 9.8" |
| Features | Printed ~ Perforated ~ Class Schedule ~ Hard Cover ~ Stiff-back ~ Permanent Bind |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color | Black Marble |
| Country of Origin | Sri Lanka |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.