Product Details
General Information
| Binding Location | Center |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 80 |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Composition Book |
| Width | 7.5" |
| Height | 0.33" |
| Length | 9.8" |
| Features | Permanent Bind ~ Class Schedule ~ Tear Proof ~ Durable Cover ~ Stiff-back ~ Stiff-cover ~ Perforated ~ Hard Cover |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black Marble |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Unleash your creativity in this premium composition book! This notebook boasts durable, permanently bound construction to keep your ideas secure. The smooth, plain 15 lb paper is perfect for all your writing needs, from detailed notes to creative sketches. The classic hard cover features attractive styling, offering a touch of personality. Each book provides ample space for all your thoughts and ideas.