Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3053022
-
Product Code: ALL37336
-
Product Code: ALL37196
-
Product Code: ALL26335
-
Product Code: ALL25405
-
Product Code: ALL24335
-
Product Code: ALL24195
-
Product Code: ALL24165
-
Product Code: ALL24145
-
Product Code: ALL24625
-
Product Code: ALL24325
-
Product Code: ALL24305
-
Product Code: ALL24085