Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Color | Green |
| Product Name | Medical AED 3 Surface-mounted Wall Cabinet |
| Width | 17.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.zoll.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | ZOLL Medical Corporation |
| Features | Wall Mountable |
| Height | 17.5" |
| Application/Usage | Medical |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 7" |
Product Information
| Brand | ZOLL |
| Type | Wardrobes & Dressers |
Description
Keep your ZOLL AED 3 defibrillator secure and easily accessible for medical emergencies in this Standard Surface-mounted Wall Cabinet. It holds a ZOLL AED 3, one backup set of electrodes and one backup battery should you need them. Easy-to-install wall cabinet comes with installation instructions and meets ADA requirements.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.