Tripp Lite series U280-005-ST AC Adapter - 48 W - 230 V AC, 120 V AC Input - 5 V DC Output - 2.40 A - 1 Each
- Simply plug the unit, and connect your devices to the available USB ports.
- Includes adjustable dividers.
- Provides plenty of ports and power to keep all your devices at 100% capacity.
- Protects against overheating, overcurrent and overcharging.
- Charge tablets, cell phones, laptops and other devices at the same time.
- Front LED power indicator.
Product Details
General Information
| Output Voltage | 5 V DC |
| Product Name | U280-005-ST AC Adapter |
| Maximum Output Current | 2.40 A |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Device Supported | iPad ~ Smartphone ~ Tablet PC ~ USB Device |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Input Voltage | 230 V AC ~ 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | U280005ST |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Power Adapter |
Description
USB charging station features five USB-A ports, each capable of delivering up to 5V, 2.4A, to charge even battery-intensive devices. Charging station doubles as a storage unit by providing space to neatly organize cabling while your devices charge. When not in use, cables can be stored in the compartment and kept out of the way. Adjustable brackets accommodate the number and size of the devices being charged. The unit protects against overheating, overcurrent and overcharging. Plus, it stops charging as soon as your devices' batteries are at full capacity to protect your battery life. Each port complies with USB Battery Charging (BC) specification v1.2. Charging station does not require a computer to let you take it anywhere AC power is available.