Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Apollo DFT9800 Drafting Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24.8" |
| Features | Padded ~ Foot Ring |
| Height | 46.5" |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Drafting Stool combines value, comfort, adjustability and quality to create a perennial favorite. Breathable, mesh back provides increased airflow and maximum comfort for all-day sitting. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on back and knees. Fabric seat creates a soft, comfortable sitting experience. Adjust arms in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Backrest adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support. Set seat height to your desired position relative to the floor. Stool includes casters and glides for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
