‹ Prev
Next ›
Stiff-Back Pad, Medium/College Rule, (100) White 8.5 x 11 Sheets, 36/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Microperforated sheets for easy removal.
- Smooth writing surface college-ruled and 3-hole punched for easy fit in 3-ring binders.
- Extra-heavy chipboard back for writing support.
- Top binding great for lefties.
$291.91
Product Details
General Information
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 100 |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Product Name | Stiff Back Writing Pad |
| Width | 8.5" |
| Height | 0.50" |
| Length | 11.8" |
| Features | Chipboard Backing ~ Smooth ~ Hole-punched ~ Poly Wrapped ~ Micro Perforated ~ Stiff-back ~ Easy Tear |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Description
Smooth, 15 lb writing paper has college ruled blue lines and a red margin line. Sheets are micro-perforated for EZ removal. Extra heavy 80 pt chipboard backs allow for lap usage or use as a clipboard. Stapled and taped construction. Full sheet size is 8.5" x 11.75", and tear-out size is 8.5" x 11". 3-hole punched to fit in standard 3-ring binders, and individually poly-wrapped.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3058948
-
Product Code: SKU-3058946
-
Product Code: UNV35852
-
Product Code: SKU-3045282
-
Product Code: SKU-3045281
-
Product Code: UNV35693
-
Product Code: TOP7531
-
Product Code: TOP74880
-
Product Code: TOP63975
-
Product Code: TOP63410
-
Product Code: TOP63130
-
Product Code: AMP20360
-
Product Code: TOP20304
-
Product Code: TOP20204
-
Product Code: TOP20054R
-
Product Code: TOP20029
-
Product Code: TOP20018
-
Product Code: ROA95284CS
-
Product Code: ROA74712
-
Product Code: ROA74501
-
Product Code: ROA74500
-
Product Code: PAC4910