- Save space by mounting four VESA mount monitors (75x75, 100x100) up to 32” each, on a free-standing base
- Heavy-duty quad-monitor stand supports four monitors up to 17.6 lb./8 kg per display
- Four articulating arms extend up to 16.6” (42.2 cm) and provide a wide range of motion
- Height adjustable along the 34” (864 mm) pole
- Enjoy optimum viewing with 360-degree swivel, +90/-40 degree tilt and 360 degree screen rotation
<
>
StarTech.com Quad-Monitor Stand - Articulating - Steel & Aluminum - Up to 32" Screen Support - 70.40 lb Load Capacity - 4.92" Height x 13.70" Width - Desktop, Freestanding - Steel, Aluminum - Silver
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Form | Monitor Arms |
| Dimensions | 125x348x553mm |
| Adjustable | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Material | Steel |
| Maximum Load | 8kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Weight | 6.9kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
