Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Cable Type | Serial |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 0.0700 mm |
| Package weight | 87 g |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 107 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Connect your serial devices, and transfer your files
The SCNM9FF1MBK 1m DB9 Null Modem Cable features two DB9 female connectors, allowing you to connect a serial device to a 9-pin serial port, or transfer files directly from PC to PC via a serial connection.
Designed to provide a reliable, long-lasting connection, this RS232 null modem cable is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.