‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches - Laminating Pouch/Sheet Size: 3.70" Width x 5.20" Length x 5 mil Thickness - Glossy - for Photo, Document, Lists, Card, Recipe - Double Sided, Photo-safe - Clear - 1 Pack
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
$5.15
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 3.70" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Length | 5.20" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 127 mm |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
5 mil thick thermal laminating pouches offer superior thickness to laminating photos and other 3.5" x 5"sized items. Comes in a 20 pack. - Thermal Pouches up to 3-1/2"x5" - Clear and protect documents that you handle frequently. Great for recipe cards! - 20 per package. - Photo safe
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.