‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches - Laminating Pouch/Sheet Size: 2.30" Width x 3.70" Length x 5 mil Thickness - Glossy - for Photo, Document, Business Card, Lists, Coupon, Punch Card - Double Sided, Photo-safe - Clear - 20 / Pack
- Ideal for protecting items from damage.
- Delivers a clear, professional and photo-safe finish.
- Great for frequently used documents in the home, office or classroom.
- Protects and adds professionalism to business documents.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Safe for use with most household cleaners.
$2.79
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Length | 3.70" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 2.30" |
| Product Color | Clear |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Product colour | Transparent |
| Width | 127 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
5 mil thick thermal laminating pouches for use in a thermal laminator. Increased thickness for durable use. Business card size to use for protecting your business cards and small documents. 20 per pack.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.