‹ Prev
Next ›
Scotch Pro Thermal Laminator - 12.30" Lamination Width - 6 mil Lamination Thickness - 4" x 19.8" x 6"
Non-Returnable
- #1 laminating brand.
- One minute warm up time reduces wait time and makes laminating more efficient.
- Extra wide 13" input provides versatility for big and small projects.
- Includes convenience features like carry handle, cord storage, and auto-shut off.
- Laminates 118" per minute.
- For best results, use with Scotchâ„¢ Brand Thermal Laminating Pouches that provide an ultra clear finish to let important information show through.
- This machine is only suitable for use with a grounded 120 V outlet, do not use laminator with a voltage or outlet converter.
- Two heated rollers create high quality professional, bubble and wrinkle-free results.
- Includes hidden built-in cord storage and foldable input tray.
- Auto shut-off after one hour of inactivity helps conserve energy.
$POA
Product Details
General Information
| Maximum Lamination Thickness | 6 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.30" |
| Processing Method | Hot |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Name | Pro Thermal Laminator |
| Width | 19.8" |
| Country of Origin | China |
| Depth | 6" |
| Manufacturer | 3M |
| Height | 4" |
Product Information
| Brand | Scotch |
| Type | Laminating Pouch |
Description
PRO Thermal Laminator creates professional, high-quality, laminated documents with the convenience of a one-minute, warm-up time and Never Jam Technology that automatically prevents misfeeds and damage to your items. Laminator accommodates 3, 5 and 6 mil thick thermal pouches that are up to up to 12-3/10" wide. It is great for protecting and preserving frequently referenced or handled items. Four-roller machine laminates thermal pouches at the speed of 18" per minute. Light turns on when machine is ready. Premium design also includes easy-to-use LED touch controls, adjustable temperature, hidden built-in cord storage and foldable input tray.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.