Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Shape | Square |
| Width | 14.9" |
| Product Name | Untouchable Swing Top Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 4.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.9" |
| Application/Usage | Garbage Can |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Untouchable Trash Can Swing Top Lid is constructed of high-impact polystyrene and designed to be used with the Rubbermaid Commercial Untouchable trash can. The top closes quickly and quietly after trash disposal to mask odors and hide refuse from view. This trash can lid meets the Americans with Disabilities Act (ADA) 2010 Standards for Accessible Design.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.