‹ Prev
Next ›
Repositionable Shipping Labels W/sure Feed, Inkjet/laser, 2 X 4, White, 1000/box
- Bright white labels with Re-hesive Technology for professional results.
- Labels can be removed and reapplied without damaging the label or envelope.
- The adhesive becomes permanent over time and is guaranteed not to fall off.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery Design & Print.
- 8 1/2" x 11" sheets.
$68.43
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 2" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1000 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Name | Repositionable Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 1,000 Labels (55163) |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Repositionable ~ Adhesive ~ Customizable |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
When you want your labels placed just right, count on these repositionable addressing and shipping labels to help you get the job done. It's easy to correct labels placed improperly, upside down or even with the wrong address. With Avery Re-hesiveâ„¢ technology, you can remove and reapply without damaging the label or envelope. But over time, the adhesive becomes permanent and is guaranteed not to fall off. Easy to customize with free templates and designs from Avery Design & Print. It's that easy.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.