‹ Prev
Next ›
P-touch TZe Extra Strength Adhesive Tape - x 1 1/2" Width - Thermal Transfer, Direct Thermal - Matte Silver - Polyethylene - Laminated - 1 Each
- Count on the professional look of Brother Genuine labels for premium quality and performance in a variety of applications.
- Extraordinary adhesive properties, up to twice as strong as standard laminating labels, make them ideal for the toughest labeling task.
- For labeling in harsh environments on a variety of plastics, painted surfaces and textured surfaces.
- If you need a label that's visible but doesn't stick out and demand attention, this label tape is exactly what you need.
$39.99
Product Details
General Information
| Label Width | 1 1/2" |
| Product Color | Matte Silver |
| Print Technology | Thermal Transfer ~ Direct Thermal |
| Product Material | Polyethylene |
| Tape type | TZ |
| Tape length | 8 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Tape size | 3.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This tape features our exclusive laminated tape process and our Extra Strength Adhesive with up to twice the adhesive strength of our Standard Laminated tapes. These labels stay on under both normal conditions and in harsh indoor and outdoor environments. Recommended for use on textured, rough or uneven surfaces. Great for slippery painted metal items or powder coated surfaces. Each tape is 8m (26.2 ft) long. For Use With: PT-3600, PT-530, PT-550, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.