MOUSE FOR LIFE WIRELESS THREE
- Nearly silent clicking for quiet environments.
- 2.4 GHz wireless freedom with storable nano receiver.
- Ambidextrous, contoured shape for either right-handed or left-handed users.
- High-definition optical sensor (1000 dpi) for responsive control.
- Three button/scroll wheel setup.
- Plug-and-play installation with nano USB receiver.
- Low battery indicator and on/off switch.
Product Details
General Information
| Device Supported | Computer |
| Product Color | Black |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 108 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 60 mm |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Components & Accessories/Keybo |
Description
The Wireless Mouse for Life is ideal when you need a comfortable mouse that’s also reduces cord clutter. The three-button/scroll wheel setup offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a 2.4 GHz USB nano receiver and is built to last with a 5-year limited warranty. Silent Click The ideal mouse when you need uninterrupted concentration while working or if you’re in a quiet location, such as a library, and don’t want to disturb others around you 2.4GHz Wireless Connection Using a compact nano receiver, provides the ultimate freedom and mobility for your mouse with a completely reliable wireless connection so you can always be productive 1000 DPI Sensor The high-definition optical sensor tracks the mouse’s movements with smooth accuracy for optimal performance and productivity Ambidextrous Design The three button with scroll wheel setup gives both right-handed and left-handed users the freedom to get the most out of the mouse with contours that allows for pain-free and comfortable extended usage Plug & Play Installation Simply insert the wireless USB receiver into your device and you’ll be up and scrolling quickly as the mouse driver will download and install automatically 5-Year Limited Warranty Built to last, this could be the last mouse you ever have to buy and we’ll replace or fix it if something goes wrong with it