‹ Prev
Next ›
Master Mfg. Co Safety Series Chair Mat Casters, Oversized Neck - 3/8" Dia. x 7/8" Long Stem, 110 lbs./Caster, Matte Black Finish, 5/Set
Non-Returnable
- Patented Roll ControlĀ® Internal brake prevents wheels from rolling freely when user stands.
- Allows smooth effortless chair rolling while seated.
- 2" diameter dual wheels.
- Weight rated 100 lbs per caster wheel.
$POA
Product Details
General Information
| Product Color | Matte Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Height | 2.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Load Capacity | 110 lb |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Application/Usage | Chair ~ Furniture ~ Equipment |
| Diameter | 2" |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Product Name | Safety Series Chair Mat Casters, Oversized Neck, 5/Set |
Product Information
| Brand | Master Caster |
| Type | Caster |
Description
Safety Casters provide an internal brake that prevents wheels from rolling freely when user stands up. K stem casters with an oversized neck allow smooth effortless chair rolling while seated and minimize chair movement when no weight is applied. Dual, 2" diameter wheels feature full hoods. Soft wheels are designed for use on hard floors and chairmats. Weight rating is 100 lb. per caster.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.