‹ Prev
Next ›
Master Caster Futura Chair Mat Casters - 2.18" Diameter - 120 lb Load Capacity - Polyurethane - Matte Black - 5 / Set
- 2-3/16" dual wheel designed exclusively for "Euro-style" chairs; for use on hard floors and chair mats
- Specially designed 1-1/2" diameter neck fits 1-1/2" diameter chair bases
- 7/16"D x 7/8"L stem fastener for metal bases
- Weight rated: 120 lb. per caster
- 5 / Set
$63.65
Product Details
General Information
| Product Color | Matte Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Manufacturer Website Address | http://www.mastermfgco.com |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Product Name | Futura Chair Mat Casters |
| Weight (Approximate) | 1.55 lb |
| Application/Usage | Chair ~ Furniture |
| Diameter | 2.18" |
| Manufacturer | Master Manufacturing Company, Inc |
| Load Capacity | 120 lb |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 2.5" |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
Product Information
| Brand | Master Caster |
| Type | Caster |
Description
Futura dual wheel caster is designed exclusively for "Euro-style" chairs. Specially designed 1-1/2" diameter neck fits 1-1/2" diameter chair bases, creating the illusion of chair leg and caster being one unit. 2-3/16" diameter, dual-wheel soft caster is designed for use on hard floors and chairmats. Weight rating is 100 lb. per caster.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.