Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Mesh Mid-Back Task Chair |
| Width | 25.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.2" |
| Country of Origin | China |
| Height | 41.5" |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mesh task chair offers a mesh back and bonded leather seat. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/10" to 20-3/10" , 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Mid-back chair also features a five-star, steel tube base with hooded double-wheel casters for easy chair movement. Sturdy arms are made of polypropylene.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.