Product Details
General Information
| Finishing | Powder Coated |
| Assembly Required | No |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Putty |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Product Name | Fortress Series Bookcase |
| Width | 34.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 13" |
| Manufacturer | Lorell |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Two-shelf bookcase features fully adjustable shelves for flexible storage solutions. Shelves adjust in 1" increments, and each offers a 200 lb. capacity. The bottom shelf is fixed. Welded steel construction offers a powder-coat finish for durability. Bookcase meets or exceeds ANSI/BIFMA shelf standards.