- SmartFit™ supports proper ergonomic eye-level viewing angles, as well as improved neck and shoulder alignment.
- 3 height settings (76 to 152mm, 3 to 6”)
- Stand positions monitor in line with your eyes to help reduce eye and neck strain
- Extra-wide universal platform design fits any monitor up to 24" and 80 lbs.
- 11.5” clearance between the legs under the stand provides plenty of storage for accessories or papers to optimize desktop space
<
>
Kensington SmartFit Monitor Stand Plus - Black - Up to 24" Screen Support - 80 lb Load Capacity - 12.70" Height x 16.20" Width x 2.20" Depth - Desktop - Black - Ergonomic - TAA Compliant
Product Details
General Information
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 36.2 kg |
| Mounting | Freestanding |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Max stand height (inch) | 29.2 cm (11.5") |
| Maximum stand height | 27.9 cm |
| Stand depth (inch) | 5.59 cm (2.2") |
| Stand height (inch) | 32.3 cm (12.7") |
| Stand weight (lb) | 2 kg (4.4 lbs) |
| Stand width (imperial) | 41.1 cm (16.2") |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Products per pallet (EU) | 72 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | KENSINGTON COMPUTER |
| Type | Accessories |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
