Product Details
General Information
| Shred Type | Cross Cut |
| Wastebin Capacity | 4.70 gal |
| Security Level | P-3 |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X8 |
| Product Name | shredstar X8 Cross-Cut Shredder |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | Paper |
| Depth | 9.6" |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Anti Jamming ~ Quiet Operation |
| Height | 17.5" |
| Limited Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
X8 Cross-Cut Shredder with an LED indicator shreds up to eight sheets of paper at a time for a cost-efficient way to destroy your sensitive files and documents in a hurry. The automatic return eliminates paper jams to let you safely clear jams and help quickly get back on track. A separate disc-cutting unit empties into its own waste container to keep your various waste materials separated. Quiet operation keeps its operating noise to a minimum to prevent distracting others in quiet environments. Removable housing top allows you to quickly empty the 4.8-gallon bin for effortless disposal.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.