Product Details
General Information
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 7.10 gal |
| Security Level | P-2 |
| Sheet Shred Capacity | 25 Per Pass |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Product Color | Black |
| Product Model | PS825s |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Shredstar PS825S Strip-cut Shredder |
| Width | 15" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Depth | 12.6" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Caster ~ Reversible ~ Energy Management Control System ~ Bin Full Indicator ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop |
| Height | 22.8" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Mobile strip-cut shredder powers through an impressive 25 sheets of paper, creating 37 strip-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded. Energy Management Control System reduces power by putting shredder into energy-saving standby mode after 30 minutes of being idle. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Shredder features manual and automatic reversing functions; automatic start/stop; full-bag indicator with overload protection; level indicator through inspection window in the waste container.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.