Product Details
General Information
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Wastebin Capacity | 5.80 gal |
| Sheet Shred Capacity | 14 Per Pass |
| Security Level | P-3 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | Black |
| Product Model | BS14c |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | BS14C Cross-cut Shredder |
| Width | 14.2" |
| Shredding Item | Paper ~ CD ~ DVD ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 21.4" |
| Features | Energy Management Control System ~ Caster ~ Reversible ~ Bin Full Indicator ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Medium Duty |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 11.3" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Mobile cross-cut shredder powers through 14 sheets of paper, creating 430 cross-cut/confetti-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded. Energy Management Control System reduces power by putting shredder into energy-saving standby mode after 30 minutes of being idle. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Shredder also features manual and automatic reversing functions; automatic start/stop; full-bag indicator with overload protection; and level indicator through inspection window in the waste container.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.