- Versatile aerodynamic wind tunnel design provides fast, focused cooling.
- Powerful three-speed motor with high, medium and low operation options.
- Variable tilt head pivots 90° for use as an air circulator.
- For desk top use or wall mount (hardware included).
<
>
Honeywell Turbo Force Air Circulator Table Fan - 3 Blades - 193 mm Fan Diameter - 3 Speed - Adjustable Tilt Head, Removable Grill, Wall Mountable - 11" Height x 6" Width x 11" Depth - Black
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Fan Diameter | 193 mm |
| Assembly Required | No |
| Product Color | Black |
| Speed Settings | 3 |
| Width | 6" |
| Product Name | Turbo Force Air Circulator Table Fan |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Height | 11" |
| Features | Adjustable Tilt Head ~ Removable Grill ~ Wall Mountable |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
Product Information
| Brand | Honeywell |
| Type | Fans |
Description
The versatile aerodynamic wind tunnel design provides you with fast, focused cooling. The three speed motor (high, medium and low) allows you to find the breeze that's just right for you. The variable tilt head pivots a full 90° for use as an air circulator. Can be used on your desk or on the wall (hardware included).
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
