- Provides added support for all-day seating comfort.
- Synchro-tilt with variable locking positions and independent back angle adjustment.
- Polyester upholstery with Nano-Tex® for superior stain resistance.
- Adjustable T-arms offer custom comfort.
- Five-star base with casters for easy mobility.
<
>
HON Ignition Mid-Back Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Mid Back - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Glider ~ Contoured ~ 360° Swivel ~ Pneumatic Adjustment ~ Depth Adjustment |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Ignition Task Chair |
| Width | 27" |
| Depth | 39" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Features | Back Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Arm Height Adjustment ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Synchro Tilt ~ Back Angle Adjustment |
| Height | 44" |
Product Information
| Brand | HON |
| Type | Chair |
