HON Ignition 2.0 Mid-back Big & Tall Task Chair - Black Seat Color - Foam Seat Material - Black Back Color - Black Frame Color - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
- Pneumatic seat height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights.
- Controls on this chair are easy to reach and simple to understand, featuring only two levers and front-access tilt tension.
- Fits your body.
- Mid-back chair is specially engineered for users up to 450 lb.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Seat Feature | Slider ~ Pneumatic ~ Height Adjustment ~ 360° Swivel ~ Depth Adjustment |
| Product Name | Ignition 2.0 Mid-back Big & Tall Task Chair |
| Width | 30" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 30" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Manufacturer | The HON Company |
| Height | 46" |
| Features | Reclined ~ Pivot ~ Comfortable ~ Adjustable Lumbar Support ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Adjustable ~ Breathable ~ Synchro Tilt |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Make your space work with Ignition 2.0 Mid-Back Big and Tall Task Chair. It is designed to fit your body, your environment, your style and the way you get things done with customized adjustability and remarkable intuition. Breathable, four-way stretch, black mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. All-adjustable arms include a pivot adjustment for ultimate comfort. Other functions include adjustable lumbar, pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21-1/2" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers black Centurion fabric on the foam seat and a black frame. 23-1/2" wide seat provides a usable seat depth from 17-3/4" to 19-1/2". Back size is 22-3/4" wide x 24-3/4" high. Weight capacity is 450 lb.