‹ Prev
Next ›
Hardboard Clipboard, 1" Paper Capacity, 9"x12-1/2", Brown
- Provides a smooth surface while firmly holding papers
- Quality hardwood, smooth on both sides with beveled edges
- Holds letter size sheets
- Rust-resistant 6" clamp securely holds up to 1" of paper
- 6" coated metal spring clip
- Eco-Certified for sustainable use of wood fiber.
- Made from 100% recycled or recovered wood content
$4.80
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Size | 9" Width x 12 1/2" Length |
| Width | 9" |
| Product Name | Hardboard Clipboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Clip Capacity | 1" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Description
Hardboard letter size clipboard made from 100% recycled/recovered wood fibers. 9" width x 12?" height x 2" depth. Strong 6" clip lifts back easily to load documents. Finished on both sides. TSCA Title VI Compliant & CARB 93120.2 Phase II Compliant. Made in USA.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3045422
-
Product Code: SAU21612
-
Product Code: SAU21611
-
Product Code: SAU21610
-
Product Code: SAU21609
-
Product Code: SAU21608
-
Product Code: SKU-3154267
-
Product Code: SKU-3154265
-
Product Code: SKU-3154264
-
Product Code: SKU-3153355
-
Product Code: SKU-3153354
-
Product Code: SAU21800
-
Product Code: SAU21605
-
Product Code: BAU61632