‹ Prev
Next ›
Gorilla Heavy Duty Mounting Tape - 5 ft Length x 1" Width - Black - For Indoor, Outdoor, Plastic, Metal, Wood, Glass, Brick, Ceramic, Stone - 1 Each
- Coated with adhesive on both sides for easy hanging.
- Sticks to smooth and rough surfaces.
- Instant hold, permanent bond—fast and easy.
- For indoor and outdoor use.
- Bonds plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and drywall.
- Weight limits may vary depending on surface texture, porosity and flatness of surface; both surfaces must be completely flat to make full contact with adhesive.
$16.89
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Tape Length | 5 ft |
| Tape Width | 1" |
| Product Name | Heavy Duty Mounting Tape |
| Width | 2.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Country of Origin | Korea |
| Application/Usage | Indoor ~ Outdoor ~ Plastic ~ Metal ~ Wood ~ Glass ~ Brick ~ Ceramic ~ Stone |
| Features | Double-sided ~ Long Lasting ~ Heavy Duty ~ Water Proof |
| Height | 2.50" |
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
Product Information
| Brand | Gorilla |
| Type | Mounting Tape |
Description
Gorilla Heavy Duty Mounting Tape is a double-sided tape that mounts in an instant, for a permanent, weatherproof bond. The industrial strength, double-sided tape delivers a heavy-duty bond. Perfect for indoor and outdoor projects and sticks to smooth and rough surfaces. Completing projects is easy with this tough, double-sided tape. Mount, build, and repair!
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.