‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Polycarbonate Desk Pad 17" x 22" - Rectangular - 17" Width x 22" Length x 0.03000" Depth - Clear Backing - Polycarbonate - Clear - TAA Compliant
- Compatible with optical and ball-operated mouse units.
- Manufactured using up to 25% renewable energy.
- Original Floortex Polycarbonate with high clarity to allow the natural beauty of your desk to show through.
- Extreme durability ensures reliable protection from scratches, scuffs and spillage.
- Embossed, heat-resistant (up to 212° F) surface provides the perfect writing surface.
$24.89
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Polycarbonate Desk Pad 17" x 22" |
| Width | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.03000" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scratch Resistant ~ Spill Resistant ~ Scuff Resistant ~ Heat Resistant ~ Durable ~ Embossed |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
Desktex polycarbonate desk mat provides incredibly durable, clear desk protection and is heat-resistant to 212 degrees Fahrenheit to protect desktops from hot drinks. Extremely durable mat reliably protects desks from scratches, scuffs and spillage. It compatible with optical and ball-operated mouse units. 100 percent recyclable mat is made with 30 percent renewable energy.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.