‹ Prev
Next ›
Floortex AFS-TEX® System 5000X Anti-fatigue Ergonomic Stand-up Desk Mat - 36" Length x 26" Width x 2" Depth x 2" Thickness - Rectangular - Polyester, Polyurethane - Black - 1 Each
- Designed specifically for use with standing desks, the contoured, non-linear anti-fatigue surface encourages regular movement and the changes in standing positions which significantly reduces fatigue.
- Raised ergonomic surround feature allows further rocking or stretching of feet and ankles; such activity stimulates blood flow and increase the body's metabolism which can reduce fatigue.
- Embossed foot massage features.
- Ergo bar and rear recess enable ankle flex exercise for added stimulation of the lower body.
- Fine polyester cover for added durability and increased comfort.
- Built-in antimicrobial formulation protects product from microbial deterioration, this will not wear away or wash off, works 24/7 for the life of the product.
- Stable anti-slip base.
$208.85
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 26" |
| Mat Length | 36" |
| Product Material | Polyester ~ Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Length | 900mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Width | 660mm |
| Use | Indoor |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
AFS-TEX Active Anti-Fatigue mats are designed to provide the ultimate standing surfaces combining prolonged comfort and effective body support. Reduces the strain on feet, legs, knees and back joints that can be caused through prolonged standing. The AFS-TEX 5000 provides a contoured, non-linear ergonomic surface specifically designed for use with standing and height adjustable desks. Contains antimicrobial content to protect the mat surface from microbial deterioration. Effective 24/7 for the life of the product. Anti-slip base for stability. Non-toxic and phthalate free. Ideal for office or home use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Soft Step Supreme Anti-Fatigue Floor Mat, Rectangular, Black Cross-Hatch Embossed Surface, 24" x 36"Product Code: MLL24020301DIAM