‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder
- Patented safety lock disables shredder for added safety protection.
- Shreds 11 sheets per pass into 5/32 x 1 9/16" cross-cut particles (Security Level P-4).
- Quiet operation for home and small offices.
- Safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail.
- Shreds for up to five minutes before a 30-minute cool down period is needed.
- 4.8-gallon bin with easy lift-off head holds up to 222 sheets.
$200.07
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Product Color | Black |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Width | 12.2" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ Junk Mail |
| Product Name | Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder |
| Product Model | LX70 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 8.7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 18.1" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Features | Safety Lock ~ Safety Protection System ~ Quiet Operation |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
Patented safety lock disables shredder for added safety protection. Shreds 11 sheets per pass into 5/32 x 1 9/16" cross-cut particles (Security Level P-4). Quiet Operation for home and small offices. Safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail. Shreds for up to five minutes before a 30-minute cool down period is needed. 4.8-gallon bin with easy lift-off head holds up to 222 sheets. For personal use.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.